Czym jest matcha?

Matcha, w dosłownym tłumaczeniu, znaczy „herbata w proszku”.500px Photo ID: 134374977 - Fresh matcha tea on textured zink background. Moya Matcha jest odmianą wysokiego gatunku uprawianą w Japonii. Jej szczególne właściwości, w tym charakterystyczny, żywy kolor, biorą się ze starannie przestrzeganych, tradycyjnych metod produkcji.

W Japonii, matcha pojawiła się 1000 lat temu jako podstawowy element ceremonii herbacianej. Dziś jest częścią japońskiej kultury kulinarnej, nie tylko jako składnik ciepłych i zimnych napojów, ale także wypieków. Matcha, pita jako zimny, dodający energii napój z puszki, czy butelki  jest przykładem na to, jak tradycja, płynnie przechodzi w nowoczesność.

Od początku XXI wieku matcha cieszy coraz większą popularnością wśród amatorów świadomego stylu życia na całym świecie i ma opinię jednego z najzdrowszych sposobów na uzupełnienie codziennej dietyWyjątkowe walory tej herbaty zyskują zwolenników również w  Europie. To część szerszego zjawiska określanego mianem „slow life”– poszukiwania innego tempa życia nastawionego nie na efektywność, a doznawanie i kontemplację. Powolna degustacja herbaty przynosi wyciszenie, pozwala przeżyć chwilę wyjętą z codzienności, zbliżyć się do egzotycznych kultur. Na podstawie statystyk o rosnącej sprzedaży herbat i konsumenckiej świadomości m.in. w USA, komentatorzy zmian kulturowych i cywilizacyjnych wyrokują, że to właśnie ten napój zrewolucjonizuje rynek jakościowej żywności i z czasem stanie się alternatywą dla kawy.

Czym różni się matcha od zwykłej zielonej herbaty?

Pijąc matchę, spożywamy całe liście zielonej herbaty Tencha, dzięki czemu dostarczamy organizmowi wszystkie zawarte w herbacie składniki odżywcze (aminokwasy, minerały, witaminy błonnik i antyoksydanty). W przypadku zwykłego naparu herbacianego do organizmu trafia tylko 10-20% tych składników (w zależności od rodzaju herbaty) ponieważ większość z nich nie jest rozpuszczalna.  To jest podstawowa różnica pomiędzy matchą a wszystkimi innymi herbatami.

Matcha jest zieloną herbatą w najczystszej formie. Przy uprawach matchy wykorzystuje się techniki zacieniania liści: plantacje krzewów przeznaczonych do proszkowania, przykryte są bambusowymi matami. Ta technika skutkuje zwiększoną zawartością chlorofilu w zbiorach. Po zebraniu, liście są parowane i suszone, zanim trafią do tradycyjnych, kamiennych młynów. Uzyskany drobny proszek o średnicy pyłku kwiatowego jest  szczelnie pakowany, aby uniknąć kontaktu ze światłem, co może przyczynić się do utraty wyjątkowych właściwości tej herbaty.