Pytania i Odpowiedzi

PRZYGOTOWANIE MATCHY

Czy matchę parzy się jak normalną herbatę?

Matcha to sproszkowane liście zielonej herbaty. Przyrządza się ją, rozpuszczając proszek w płynie, podobnie jak kakao. Matchy nie trzeba parzyć jak tradycyjnej herbaty liściastej. Jest gotowa do wypicia od razu po wymieszaniu z płynem. Nie polecamy wybierania matchy w torebkach do parzenia, ponieważ nie spełnia ona swojej funkcji. Prawdziwa matcha dostępna jest w formie proszku, co pozwala spożyć nie tylko napar, ale całą herbatę – na tym polega fenomen matchy.

Jak przygotować matchę?

Proponujemy trzy szybkie sposoby przygotowania matchy. Pierwszym z nich jest tradycyjne przygotowanie matchy w czarce za pomocą miotełki chasen, o którym przeczytasz TUTAJ. Matchę można też przygotować w kubku lub czarce za pomocą spieniacza do mleka. Trzeci sposób to przygotowanie matchy w shakerze lub butelce – wystarczy wsypać matchę do płynu i przez 30 sekund energicznie potrząsać.

W jakiej temperaturze przygotować matchę?

Optymalna temperatura wody, którą należy zalać matchę, wynosi ok. 80°C. W tym celu należy użyć czajnika z miernikiem temperatury lub odstawić zwykły wrzątek na 5 minut. Matchy nie powinno się zalewać wrzątkiem, gdyż traci wtedy część swoich właściwości odżywczych. Można natomiast przygotować matchę w temperaturze niższej niż 80°C oraz na zimno.

Ile matchy potrzebuję na jedną porcje?

Optymalna ilość matchy to ok. 1,5 g produktu na 200-250 ml płynu.

Czy matchę można słodzić? Czy dodawanie do matchy napojów i płynów (sok, mleko) nie zmieniają jej właściwości?

Matcha z dodatkami zachowuje niemal te same właściwości, co bez dodatków. Warunkiem jest parzenie w temperaturze nie wyższej niż 80°C. Według niektórych badań białka zwierzęce, np. białko mleka krowiego kazeina, mogą zaburzać wchłanianie antyoksydantów, dlatego do przygotowania matchy z mlekiem polecamy wybór napojów roślinnych. Popularne substancje słodzące jak cukier biały, cukier brązowy, miód, syrop klonowy, syrop z agawy i ksylitol nie zmieniają właściwości matchy, ale zwiększają kaloryczność napoju.

Co to jest matcha latte i jak ją przyrządzić?

Matcha latte nie przypomina w smaku caffe latte, ale przyrządza się ją podobnie. To jedna z najpopularniejszych form napoju z matchą. Klasyczną matcha latte podaje się ze spienionym mlekiem oraz substancją słodzącą, np. z cukrem lub miodem. Smak matcha latte jest kremowy i deserowy.

Czy matchę można spożywać na zimno? Jak ją przygotować w takiej formie?

Matchę można spożywać w każdej temperaturze nie przekraczającej 80°C, czyli również w zimnej wodzie lub mleku. Sposób przygotowania odbywa się tak samo, jak w przypadku podawania matchy na gorąco – wystarczy energicznie wymieszać ją z płynem. Czasem w niskiej temperaturze trudniej o uzyskanie pianki i kremowej konsystencji, ale nie należy się tym przejmować, ponieważ smak nadal pozostaje taki sam.

Czy osad na dole czarki jest normalny?

Osad na dole czarki to nierozpuszczona matcha, która opadła na dno. Jest to zjawisko naturalne i bezpieczne. Aby pozbyć się osadu, należy jeszcze raz dokładnie wymieszać matchę z płynem. Zalecamy do tego użycie tradycyjnej bambusowej miotełki chasen lub spieniacza do mleka.

Jak pozbyć się grudek w matchy?

Grudki są wynikiem niewystarczająco dokładnego wymieszania matchy z wodą lub innym płynem, z którym przygotowano napój. Aby uniknąć powstawania grudek, radzimy jak najdokładniej roztrzepać proszek lub wcześniej przesiać matchę przez sitko o drobnych oczkach. Podczas przygotowania matchy na zimno można najpierw rozpuścić herbatę w ciepłej wodzie, a następnie dodać zimnego mleka lub wody i lodu. Taki sposób gwarantuje otrzymanie matchy bez grudek.

Jak zaparzyć pozostałe herbaty Moya?

Instrukcja i czas parzenia podane są na opakowaniu każdej herbaty.

AKCESORIA

Czy potrzebuję wszystkich akcesoriów, żeby przyrządzić matchę?

Tradycyjne akcesoria dostępne na stronie znacznie ułatwiają prawidłowe przyrządzenie matchy i zwiększają przyjemność z rytuału. Są to bambusowa miotełka chasen, bambusowa łyżeczka chashaku, czarka matchawan i podstawka pod chasen. Istnieją także alternatywne sposoby przygotowania matchy, np. przygotowanie matchy w kubku z użyciem spieniacza do mleka lub wstrząśnięcie matchy razem z płynem w shakerze. Bez względu na wybrany sposób, przygotowanie matchy zajmuje niecałą minutę. Kompletowanie akcesoriów najlepiej zacząć od kupna bambusowej miotełki chasen.

Jak dbać o akcesoria wykonane z bambusa?

Akcesoria wykonane z bambusa należy czyścić przy użyciu ciepłej wody. Nie nadają się one do mycia w zmywarce. Bambusową miotełkę chasen należy opłukać po każdym użyciu i odstawić na półkę do wyschnięcia. Nie należy wkładać chasena do plastikowego opakowania. Jeśli miotełka jest mocno zabrudzona, można włożyć ją do kubka z ciepłą wodą na cały dzień (tak, aby wystawała jedynie rączka do trzymania). Ciepła woda rozpuści resztki matchy, które osiadły na chasenie. Następnie należy dokładnie wypłukać miotełkę ciepłą wodą i odstawić do wyschnięcia.

Jak czyścić ceramikę?

Zalecenia dotyczące czyszczenia są podane na stronie każdego produktu. Jeśli naczynie nie nadaje się do mycia w zmywarce, można je umyć gąbką z płynem do naczyń. Drewniane czarki powinno się myć ciepłą wodą od razu po użyciu i nie myć ich w zmywarce.

DZIAŁANIE MATCHY

Czym się różni matcha od innych zielonych herbat ?

Herbatę liściastą spożywa się w formie naparu, czyli tego, co do wody wypuszczą z siebie liście. Z kolei matcha to sproszkowane liście herbaty, które spożywa się w całości, po rozpuszczeniu w płynie. Pijąc matchę, przyjmuje się więc całe liście. W ten sposób do organizmu trafiają wszystkie składniki odżywcze w nich zawarte. Na tym polega różnica pomiędzy matchą a zielonymi herbatami liściastymi.

Matcha ma kilkukrotnie silniejsze działanie od herbaty liściastej.

Czy matcha może być pomocna w odchudzaniu?

Zielona herbata i matcha mogą być jednym ze sposobów na uzupełnienie codziennej diety i i być pomocne w procesie odchudzania. Osobom otyłym lub borykającym się z chorobami metabolicznymi polecamy wcześniej skonsultować się z dietetykiem. Więcej na ten temat znajdziesz w zakładce BADANIA.

Czy matcha w deserach też jest zdrowa?

Matcha jest jednym z najzdrowszych możliwych dodatków do deserów, ponieważ przyspiesza metabolizm i trawienie tłuszczów oraz cukrów zawartych w deserach. Należy jednak pamiętać, że traci ona swoje właściwości w zetknięciu ze zbyt wysoką temperaturą, dlatego nie sprawdzi się jako dodatek do słodkości wymagających pieczenia lub przygotowania w temperaturze powyżej 80°C.

Ile kofeiny jest w matchy? Czy można pić ją o każdej porze dnia?

Porcja matchy (ok. 1,5g) zawiera około 68 mg kofeiny, dlatego najlepiej pić matchę w pierwszej połowie dnia. Ze względu na obecność L-teaniny, kofeina z matchy uwalniana jest stopniowo, dzięki czemu zapewnia stały przypływ koncentracji i nie powoduje nagłego spadku energii po kilku godzinach od wypicia. Działanie pobudzające jest najmocniej odczuwalne do 2 godzin po spożyciu.

Który z rodzajów matchy zawiera najwięcej składników odżywczych?

Najwięcej polifenoli i kofeiny posiada Matcha Luksusowa pochodząca z najmłodszych listków, druga w kolejności jest Matcha Tradycyjna, następnie Matcha Codzienna i na końcu Matcha Kulinarna.

Który z trzech rodzajów matchy najbardziej pobudza?

Najwięcej kofeiny posiada Matcha Luksusowa.

Czy działanie matchy jest podobne do działania yerba mate?

Matcha i yerba mate pochodzą z dwóch różnych roślin. Łączy je tylko zawartość kofeiny i działanie pobudzające. Obecność L-teaniny w matchy, czyli aminokwasu o właściwościach relaksujących, łagodzi i wydłuża działanie kofeiny. Po wypiciu matchy uzyskuje się więc efekt „czujności,” który, w przeciwieństwie do kofeiny zawartej w yerbie lub kawie, utrzymuje się przez kilka godzin i nie kończy się gwałtownym załamaniem.

Czy matcha i herbata działają odmładzająco?

Matcha i zielona herbata dostarczają do organizmu dużą ilość polifenoli. Polifenole zwane też antyoksydantami to związki, które przeciwdziałają utlenianiu – procesowi uszkadzającemu tkanki i przyczyniającemu się do starzenia. Antyoksydanty pomagające zatrzymać lub spowolnić proces obumierania komórek można dostarczyć do organizmu z pożywienia, np. poprzez picie matchy i zielonej herbaty. Najnowsze badania, prowadzone m.in. na Uniwersytecie w Kiel w Niemczech, wykazały również, że antyoksydanty potrafią aktywować w ludzkim organizmie białka SIRT odpowiedzialne za regenerację i odbudowę

Ile matcha zawiera antyoksydantów/polifenoli?

Matcha jest jednym z najlepiej przyswajalnych i najbogatszych źródeł antyoksydantów – związków wykazujących działanie antyutleniające i antykancerogenne. W skali ORAC służącej do określenia potencjału antyoksydantów w pożywieniu, matcha posiada ok. 1350-1550 punktów, co plasuje ją przed jagodami goji, acai, chia i wieloma innymi słynnymi superfoodami.

JAK ZACZĄĆ PIĆ MATCHĘ

Od której matchy zacząć przygodę z matchą?

Najbardziej uniwersalną matchą jest Moya Matcha Tradycyjna. Posiada umiarkowany stopień goryczki i wyraźny smak umami. Nadaje się do picia z wodą, z mlekiem oraz w formie matcha latte i koktajli. Jeśli okaże się w sam raz, można spróbować Matchy Codziennej, która charakteryzuje się większym stopniem goryczki. Jeśli natomiast Matcha Tradycyjna okaże się zbyt gorzka, polecamy spróbować Matchy Luksusowej, której smak jest najdelikatniejszy.

Który rodzaj matchy jest odpowiedni dla mnie?

Wytrawnym znawcom matchy polecamy Matchę Luksusową z pierwszego zbioru, która idealnie nadaje się do picia z wodą i ma najwięcej składników odżywczych. Do picia z mlekiem lub z wodą rekomendujemy Matchę Tradycyjną. Jako dodatek do owsianek i koktajli sprawdzi się Matcha Codzienna. Matcha Kulinarna jest przeznaczona do deserów i lodów, i polecamy ją szczególnie do użycia w lokalach gastronomicznych.

Kiedy pojawią się efekty picia matchy?

Wzmożona energię i zwiększony poziom skupienia można odczuć od razu. Dzieje się to podobnie jak po wypiciu filiżanki kawy. Matcha szybko przekracza barierę krew – mózg, dzięki czemu natychmiastowo poprawia koncentrację. Ten efekt utrzymuje się przez kilka godzin po spożyciu. Równie szybko matcha przyspiesza trawienie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Właściwości matchy.

Jak przyzwyczaić się do smaku matchy?

Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z matchą, jej smak może wydać się specyficzny. Na początku warto spożywać matchę np. z dodatkiem mleka roślinnego lub jako dodatek do innych napojów (np. smoothie) i potraw (np. owsianki), żeby szybciej się do niej przyzwyczaić.

Jakie akcesoria do matchy kupić na początek?

Na początek przygody z matchą radzimy wybrać chasen, czyli ręcznie wykonaną bambusową miotełkę. Chasen służy do przyrządzania matchy według japońskiej tradycji, dzięki czemu proszek dokładnie rozpuszcza się w wodzie. Przyrządzanie matchy za pomocą chasena trwa do minuty i samo w sobie jest wyjątkowo relaksującym zajęciem. W kolejnych krokach radzimy zaopatrzyć się w matchawan (ceramiczna czarka), podstawkę pod chasen i bambusową łyżeczkę chashaku.

JAKOŚĆ HERBAT MOYA

Dlaczego warto wybierać japońską matchę i herbatę?

Kult matchy i herbaty w Japonii wiąże się z wielowiekową tradycją ceremonii herbacianej, powiązanej z filozofią zen. Japonia słynie z wyjątkowo starannego podejścia do uprawy herbaty. Matcha i herbaty Moya są uprawiane i zbierane na małych, rodzinnych, organicznych polach herbacianych, tożsamych właśnie ze starodawną japońską tradycją. Następnie są lokalnie przetwarzane, hermetycznie pakowane i wysyłane w małych partiach, po czym przechowywane w chłodni, aby zapewnić ich świeżość aż do momentu opuszczenia magazynu. Pomaga to zachować wszystkie właściwości oraz utrzymać wysoki poziom minerałów i przeciwutleniaczy.

Dlaczego warto wybierać organiczną herbatę i matchę?

Żywność organiczna to produkty żywnościowe (pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego), które zostały wyprodukowane bez zastosowania pestycydów i sztucznych nawozów, w zgodzie z naturalnym cyklem przyrody. Żywność organiczna jest wolna od toksyn i środków chemicznych, a jej produkcja nie zagraża planecie, ponieważ odbywa się w zrównoważony sposób. Surowce organiczne są certyfikowane, co również oznacza, że ich droga śledzona jest na każdym etapie – od miejsca, w którym rosną, aż po miejsce sprzedaży.

Czy matcha jest droga?

Po przeliczeniu jedna porcja Matchy Codziennej (opakowanie 250g) to ok. 1 zł, co jest kosztem porównywalnym lub niższym do porcji dobrej kawy. Na cenę matchy i herbat liściastych Moya składają się: wymagająca, czasochłonna, limitowana organiczna produkcja, certyfikacja w Japonii i Europie, transport, koszty opakowań, a także przechowywanie matchy w chłodni.

Skąd mogę mieć pewność, że matcha i herbaty Moya na pewno są z Japonii?

Na produktach umieściliśmy informację o ich pochodzeniu. Informacja o certyfikacie unijnym potwierdzającym organiczność naszych produktów również jest potwierdzeniem wszystkich komunikatów umieszczonych na opakowaniu. Od plantacji aż po magazyn, każda podróż herbaty jest dokładnie śledzona w unijnym systemie Traces.

Czy matcha i herbaty Moya są badane na obecność pestycydów, metali ciężkich oraz pierwiastków radioaktywnych?

Tak, matcha i herbaty są co roku badane pod tym w Japonii, zaraz po zebraniu liści z plantacji. 

Czy to normalne, że matcha ma morski smak?

Przy pierwszym spróbowaniu matcha może zaskoczyć charakterystycznym morskim smakiem chlorofilu, który wielu osobom kojarzy się z glonami, również bogatymi w chlorofil. Jest to normalne. Wraz z częstym spożyciem, kubki smakowe przyzwyczajają się do smaku matchy. Rozwiązaniem dobrym na początek może być także wybór Matchy Luksusowej, która jest najsłodsza i najdelikatniejsza, lub dodawanie do matchy mleka roślinnego.

Czym różnią się od siebie rodzaje matchy?

W Moya oferujemy 4 różne rodzaje matchy: Luksusową, Tradycyjną, Codzienną i Kulinarną. Rodzaje różnią się między sobą smakiem i kolorem oraz polecanym zastosowaniem. Więcej o poszczególnych rodzajach matchy przeczytasz tutaj:

PRZECHOWYWANIE

Jak przechowywać matchę i herbatę liściastą?

Matcha jest bardzo wrażliwa na słońce i wysokie temperatury, które mogą sprawić, że straci swoje właściwości. Matchę powinno się przechowywać w oryginalnym, zamkniętym opakowaniu w zacienionym, chłodnym miejscu, a najlepiej w lodówce. Herbaty liściaste również należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu.

Ile czasu matcha i herbata liściasta mogą stać otwarte?

Matchę warto spożywać świeżą, najlepiej smakuje trzy miesiące od otwarcia opakowania. Herbata liściasta zachowuje świeżość przez dłuższy czas i przez rok od otwarcia na pewno nie zmieni swojego aromatu i smaku. Data przydatności do spożycia jest podana na każdym opakowaniu.

Czy mogę wypić matchę lub herbatę, która się przeterminowała?

Wszystkie nasze herbaty i matcha mają dwuletni okres przydatności. Nie zalecamy spożywania przeterminowanych produktów.

Matcha straciła kolor, czy mogę ją wypić?

Oznacza to, że matcha była przechowywana w nieodpowiedni sposób (np. była narażona na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury) i prawdopodobnie straciła również inne swoje właściwości.

PRZECIWWSKAZANIA

 

Czy matcha i herbaty liściaste Moya zawierają gluten lub laktozę?

Nie, matcha i wszystkie herbaty Moya to produkty w 100% roślinne, naturalnie bezglutenowe, nie zawierające laktozy.

Czy matchę i herbaty liściaste mogą pić kobiety w ciąży oraz dzieci?

W trakcie ciąży zaleca się ograniczanie kofeiny, dlatego ciężarne powinny skonsultować się z lekarzem przed piciem matchy. Jako zamiennik z naszej oferty można wybrać herbaty liściaste ubogie w kofeinę i bezpieczne do picia w ciąży. Są to kukicha i hojicha. Dzieci do 12 roku życia również powinny spożywać ograniczoną ilość kofeiny.

Ile dziennie mogę wypić matchy lub herbaty liściastej?

Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na kofeinę i matchę. Średnia zalecana ilość to 5g dziennie, co równa się około trzem dużym porcjom matchy.

Czy osoby z wysokim ciśnieniem mogą pić matchę i herbatę liściastą?

Polecamy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub wybrać herbaty liściaste ubogie w kofeinę, są to kukicha i hojicha.

Czy osoby z cukrzycą mogą pić matchę i herbatę?

Przed spożyciem polecamy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Według niektórych badań zawarte w matchy składniki odżywcze mogą pozytywnie wpływać na poziom cukru we krwi.

PRZESYŁKA

Kiedy otrzymam przesyłkę?

Na terenie Polski paczkę wysyłamy w ciągu 24h od opłacenia zamówienia. Przy dostawie kurierem paczkę otrzymasz w ciągu dwóch dni roboczych od opłacenia zamówienia, a w przypadku wysyłki paczkomatem w ciągu trzech dni. Dokładne informacje o przesyłkach opisane pod linkiem Warunki dostawy.

Ile kosztuje przesyłka?

Ceny przesyłek znajdziesz w stopce i pod linkiem Cennik dostawy.

Koszyk
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0