Przygotowanie matchy

Przygotowanie herbaty matcha nie jest trudne, pracochłonne, ani nie wymaga specjalnych umiejętności. Jest to drobny proszek, który należy dokładnie rozmieszać w wodzie. Do tego celu można użyć zarówno tradycyjnej bambusowej miotełki (chasenu) jak i elektrycznego spieniacza do mleka.

Tradycyjna metoda przygotowywania herbaty matcha pochodzi z Japońskiej Ceremonii Herbacianej (chanoyu). Do przygotowania napoju potrzebujemy czarki (chawan), bambusowej trzepaczki (chasen) oraz bambuseowej łyżeczki (chashaku).

Wsyp dwie bambusowe łyżeczki lub jedną zwykłą łyżeczkę do herbaty do czarki, zalej 100 ml gorącej wody (80 °C) i intensywnie mieszaj chasenem aż do powstania zielonej gęstej piany.  Zajmuje to zazwyczaj niecałe 30 sekund. Chasen pocierając o dno naczynia rozdrabnia proszek i tworzy zawiesinę dzięki czemu wypijamy całą zawartość liści. Drobinki matchy są tak drobne, że sprawiają wrażenie jakby się w zupełnie rozpuszczały w wodzie.

Codzienny sposób przygotowania matchy jest jeszcze prostszy – do filiżanki wsyp pół do 1 łyżeczki matchy, rozpuść w niedużej (100ml) ilości wody o temperaturze 80 °C i dokładnie wymieszaj przy pomocy elektrycznego spieniacza do mleka, a następnie dolej więcej wody (do 200ml) w zależności od tego jak mocną lubisz pić herbatę.  Z matchą jest jak z kawą: niektórzy wolą ją pić w formie mocno rozcieńczonej, inni znowu preferują mniejszą ilość wody i intensywniejszy smak.