Zielona herbata słynie z wachlarza drogocennych właściwości. Ma ona działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, odchudzające, bakteriobójcze, przeciwzapalne. Mało kto wie, że zielona herbata może też pobudzać, a czasem nawet zastąpić kawę o poranku. Jak to się dzieje, że zielona herbata dodaje energii?
Pobudzające działanie zielonej herbaty
Zielona herbata faktycznie wykazuje działanie pobudzające i energetyzujące. Wszystko to za sprawą zawartości kofeiny (zwanej też teiną) w herbacianych listkach. Czy działanie teiny w zielonej herbacie jest takie samo, jak działanie kofeiny zawartej w kawie? Nie do końca. Istotną różnicą jest powolne uwalnianie się kofeiny zawartej w zielonych herbatach. Dzięki temu efekt pobudzenia jest znacznie subtelniejszy i wydłużony. Po spożyciu zielonej herbaty nie ma także ryzyka występowania typowych dla spożycia kawy skutków ubocznych w postaci nadmiernej pobudliwości, nieprzyjemnego roztrzęsienia albo nerwowości. Wszystko to za sprawą L-teaniny, czyli aminokwasu zawartego w herbacianych listkach. L-teanina wydłuża działanie kofeiny, przedłużając efekt pobudzenia nawet do 6 godzin. Zapobiega też nieprzyjemnemu spadkowi energetycznemu, na który skarżą się miłośnicy mocnych kaw.
Która herbata zielona pobudza najsilniej?
Istnieje wiele odmian zielonej herbaty, z których każda ma nieco inne właściwości. Dotyczy to także efektu pobudzenia. Osobom poszukującym energii najbardziej poleca się matchę i senchę. Matcha to sproszkowana zielona herbata uprawiana w zacienieniu. Ta tradycyjna japońska metoda polega na odcięciu wzrastającym herbacianym krzewom dostępu do światła słonecznego, co zmusza je do wzmożonej produkcji składników odżywczych. Jednym z tych składników jest właśnie energetyzująca kofeina. Dzięki sproszkowanej formie, podczas picia matchy spożywa się całe liście herbaty, a nie jedynie napar. Z tego powodu matcha działa nawet 10-krotnie mocniej niż herbata liściasta i jest świetną alternatywą kawy. Dzięki wspominanemu wcześniej połączeniu kofeiny i L-teaniny daje „energię zen” – połączenie koncentracji i skupienia. Z kolei wśród herbat liściastych, nie sproszkowanych, to sencha wyróżnia się wysoką zawartością kofeiny.