Dlaczego sięgamy po herbatę?
Herbata jest obecna w polskich domach od dawna, niektórzy zaczynają od niej dzień, traktują jako zamiennik kawy, piją do obiadu lub wieczorem, aby się wyciszyć. Świat herbat jest bardzo bogaty, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę dodatki w postaci słodzików, owoców, lodu, mleka i wielu innych. Podczas gdy sięgając po kawę, wiadomo, że przyniesie ona pobudzenie, natomiast oczekiwania wobec herbaty są często inne. Herbata, zwłaszcza zielona często jest przedstawiana jako nieodłączny element medytacji, kultury wschodniej, zen, spokoju. Podaje się ją również podczas wizyt w centrach wellness i SPA. Jednak sięgając po herbaty na uspokojenie, warto wiedzieć, które zawierają mniej kofeiny i teiny. Czytajcie dalej, aby dowiedzieć się czym jest kofeina i teina.
Kofeina i teina w herbacie
Co ciekawe, kofeina i teina to ta sama substancja, nazwa kofeiny zmienia się w zależności od źródła jej pochodzenia. Kofeinę w herbacie nazywa się teiną, chociaż to ten sam związek chemiczny. Ich działanie jest prawie takie samo. Działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, polepszają nastrój, koncentrację i dobrze wpływają na pamięć. Herbaciana teina wchłania się jednak wolniej niż kofeina w kawie, dlatego jej efekty odczuwa się łagodniej. Jednak jeśli ktoś zmaga się z wysokim ciśnieniem lub wysoką wrażliwością na kofeinę, warto pamiętać, aby cieszyć tymi napojami z umiarem, ponieważ bezpieczeństwo i dobre samopoczucie są najważniejsze. Co wpływa na zawartość teiny w herbacie? Na pewno pora zbioru, listki herbaciane zebrane wcześniej będą miały więcej właściwości pobudzających, wiele zależy również od ilości zaparzonego suszu, czasu parzenia i temperatury wody. Jeśli zależy nam na braku teiny w napoju, lepiej sięgnąć po herbaty ziołowe lub herbatki uspokajające dla dorosłych.
Jak parzyć herbatę?
Aby odpowiednio przygotować herbatę, należy kierować się instrukcjami na opakowaniu. Zarówno ilość suszu, temperatura wody i czas parzenia ma duże znaczenie. Jeśli to co chcemy otrzymać to zielona herbata na uspokojenie, lepiej nie parzyć jej zbyt długo, ponieważ zawartość kofeiny będzie wzrastać, a efekt będzie odwrotny od pożądanego. Długo parzony napar będzie też bardziej gorzki. Japońskie zielone herbaty charakteryzują się delikatnym smakiem, intensywnym aromatem, dlatego woda, której należy użyć do parzenia, powinna mieć temperaturę około 80 stopni. Raz wykorzystany susz zazwyczaj można wykorzystać nawet kilkukrotnie, a herbata za każdym parzeniem będzie odrobinę inna, coś dla fanów zero waste!
Jaka herbata na uspokojenie? – Kukicha i hojicha
Dlaczego wyjątkowe? Warto po nie sięgnąć szukając herbat na uspokojenie. Zazwyczaj zielone herbaty zawierają kofeinę, ale te dwie mają jej wyjątkowo mało. Hojicha to prażona zielona herbata inna niż wszystkie. Przez proces prażenia traci praktycznie całą kofeinę, a zyskuje przyjemny słodki zapach i orzechowo-dymny aromat. Można ją też kupić w sproszkowanej postaci – hojicha powder i pić z mlekiem jako hojicha latte. Taki napój można pić jak bezkofeinową kawę lub niskokaloryczne kakao. Z kolei kukicha to herbata zrobiona głównie z gałązek i łodyżek krzewu herbacianego. W tych częściach rośliny kofeiny jest bardzo mało, dlatego też często poleca się ją osobom unikającym kofeiny. Kukicha ze względu na swój łagodny, lekko cytrusowy smak, świetnie nadaje się do parzenia na zimno, tak powstaje cold brew, pyszna i orzeźwiająca herbata na ciepłe dni.
Czy matcha ma właściwości uspakajające?
Szukając herbaty na stres i nerwy, matcha nie będzie najbardziej oczywistym wyborem, ze względu na wysoką zawartość teiny. Matcha to sproszkowana zielona herbata uprawiana metodą zacienienia krzewów. Dzięki tej specjalnej uprawie, zyskuje ona dużo wartości odżywczych. Po zbiorach jest ona suszona i mielona na bardzo drobny proszek. Pijąc matchę można zauważyć, że na dnie czarki zostaje osad, ona nie rozpuszcza się w wodzie, a ten osad to właśnie sproszkowane liście herbaty. Pijąc matchę, spożywamy je w całości, a nie jedynie napar. To też sprawia, że ma ona wyższą zawartość kofeiny, jednak zawarta w niej również L-teanina, która nie dość, że łagodzi efekt jej działania, ale też je wydłuża. Matchę od setek lat piją mnisi w trakcie medytacji, aby utrzymać wysoki poziom energii i przede wszystkim koncentrację. Ta wyjątkowa herbata nie zastąpi melisy w kwestii właściwości uspokajających, lecz na pewno warto zastąpić nią kawę. Chociaż kawa króluje wśród porannych, pobudzających napojów i ludzie kochają ją za smak i szybkie działanie, często odczuwa się po jej wypiciu nagły spadek energii. Zawarta w matchy L-teanina niweluje ten efekt, zamiast niego koncentracja i pobudzenie są łagodniejsze i utrzymują się dłużej. Dla wielu osób uspokajający jest rytuał przygotowania matchy za pomocą bambusowej miotełki chasen. Nie zajmuje on dużo czasu, ale wymaga uważności i staranności, aby otrzymać dobrze wymieszaną i pyszną czarkę matchy.