Historia herbaty w Japonii
W Japonii, na półkach sklepowych, w domach i restauracja króluje zielona herbata. To nie jedyna herbata, którą produkuje się w tym kraju, ale zdecydowanie cieszy się największą popularnością – nie tylko jako towar eksportowy. Jeśli zastanawiasz się, jaką herbatę pije się w Japonii, odpowiedź brzmi: przede wszystkim zieloną – najczęściej w postaci senchy, matchy, gyokuro czy hojichy. Historia tego napoju sięga najprawdopodobniej VIII wieku, kiedy nasiona tej rośliny przywieziono z Chin. Następne zapisy o herbacie pojawiają się w 1191, a w 1211 roku powstał pierwszy japoński traktat o herbacie, który promował jej zdrowotne właściwości. Z czasem ten napój stał się codziennością, a dla niektórych stylem życia. Pojawiło się więcej rodzajów herbat z Japonii. Herbata będzie miała inny smak w zależności od pory zbioru, obróbki po zerwaniu oraz sposobu przygotowania. Obecnie najczęściej pitą japońską herbatą jest sencha, najbardziej znana zielona herbata na świecie.
Rodzaje herbat z Japonii
Co wyróżnia japońskie herbaty wśród tych z Indii czy Chin? Na pewno sposób ich obróbki po zerwaniu. W Chinach herbaty są suszone na wokach, podczas gdy w Japonii robi się to za pomocą pary wodnej. Dzięki temu listki są bardziej zielone, szybciej się zaparzają, mają więcej właściwości i delikatniejszy smak. Niektóre herbaty, takie jak matcha czy gyokuro, rosną w warunkach specjalnej uprawy. Ich krzewy są zacieniane na 2-3 tygodnie przed zbiorami, dzięki temu rośliny wytwarzają więcej chlorofilu i wartościowych substancji odżywczych. Ze względu na skomplikowany proces produkcji, matcha i gyokuro są droższe, ale uważa się je za najlepsze herbaty z Japonii. Na pierwszy raz z japońską zieloną herbatą, warto spróbować popularnej senchy, to bardzo znana herbata, charakteryzująca się trawiastym i świeżym smakiem.
Dla osób szukających herbat o mniejszej zawartości kofeiny odpowiednia będzie hojicha, prażona zielona herbata o orzechowo dymnym smaku i słodkim aromacie lub kukicha, która zrobiona jest w większości z łodyżek krzewu herbacianego, a jej smak jest wyjątkowo delikatny. Herbatą często spotykaną w japońskich restauracjach jest genmaicha. Do jej suszu dodaje się prażonego ryżu, co sprawia, że pachnie lekko popcornem, a w smaku jest słodkawa.
Wykorzystanie zielonej herbaty
Wiele osób zna najlepsze herbaty z Japonii nie przez sam napar, ale przez słodycze, napoje czy kosmetyki. Zielona herbata zachwyca charakterystycznym smakiem, pięknym zapachem i wieloma właściwościami, dlatego producenci chętnie dodają ją do różnych produktów. W samej Japonii ciężko nie napotkać słodyczy, lodów, ciast i kremów o smaku matchy lub zielonej herbaty. Jej wytrawny smak świetnie pasuje do kremowych, słodkich deserów. Sproszkowaną herbatę matcha łatwo dodać do deserów, najlepiej sprawdzi się do tego Matcha Codzienna z drugiego i trzeciego zbioru, która nie tylko nada pięknego koloru, ale niepowtarzalnego smaku. Zobaczcie przepis na sernik z matchą, matcha tiramisu i chlebek bananowy. Wszystkie są pyszne i wprowadzają japoński powiew świeżości na tle tradycyjnych deserów.