Matcha to sproszkowana zielona herbata o wyjątkowych właściwościach dla zdrowia. Według badań, regularne picie matchy wpływa na:
- przyspieszenie metabolizmu i zmniejszenie tkanki tłuszczowej
- lepszą koncentrację, pamięć oraz zdolność do nauki
- spowolnienie starzenia się komórek w całym organizmie, zarówno w skórze, jak i w mózgu
- pobudzenie, zwiększoną energię i wytrzymałość
Herbata matcha jest uprawiana metodą zacieniania krzewów. Krzewy herbaciane zacienia się na 3 tygodnie przed zbiorami, aby ochronić je przed zbyt dużą dawką promieni słonecznych. Dzięki temu produkują więcej mikroelementów. Podobnie jak kakao, herbatę matcha miesza się w wodzie lub w płynach (szczególnie tłustych), a następnie pije lub używa jako dodatek do deserów i dań. Proszek posiada charakterystyczny, intensywnie zielony kolor. Podstawowa różnica między matchą a herbatą liściastą? Pijąc matchę, spożywa się całe listki herbaty, nie jedynie napar.
Matcha to zielona herbata w proszku o charakterystycznym, intensywnie zielonym kolorze. Od stuleci ściśle związana z japońską tradycją i kulturą jest uznawana obecnie za najcenniejszy rodzaj herbaty pochodzący z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jej coroczna produkcja jest niezwykle ograniczona i wymaga specjalnie zacienianych plantacji. Słowo matcha (抹茶) w wymowie japońskiej to “macia”, a dokładnie “matja” z miękkim “t”, ale na świecie przyjęło się raczej używać angielskiej wymowy “macza.”
Historia matchy w Japonii sięga XIII wieku, kiedy buddyjscy mnisi odkryli, że pomaga im utrzymywać koncentrację w trakcie wielogodzinnych medytacji. Buddyjski mistrz Zen Eisai, który wprowadził matchę w Japonii nazwał ją “eliksirem nieśmiertelnych.” Dziś jest częścią japońskiej kultury kulinarnej, nie tylko jako składnik ciepłych i zimnych napojów, ale także wypieków. Matcha, pita jako zimny, dodający energii napój z puszki, czy butelki jest przykładem na to, jak tradycja, płynnie przechodzi w nowoczesność.
Zachód na dobre odkrył “efekt matchy” dopiero w XXI wieku i szybko przyswoił ją sobie jako odkrycie porównywalne do odkrycia kawy. Jej rosnąca popularność na całym świecie to między innymi zasługa badań wskazujących na to, że matcha jest jednym z najzdrowszych sposobów na uzupełnienie codziennej diety. Matcha jest zdecydowanie najbogatszym naturalnym źródłem antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia się organizmu i przyczyniają do zapobiegania wielu poważnym chorobom. Ponieważ matcha to sproszkowane liście herbaty, pijąc ją przyjmujemy wszystkie zawarte w nich wartości odżywcze zarówno te rozpuszczalne w wodzie jak i te nierozpuszczalne. Na tym polega zasadnicza różnica pomiędzy matchą a pozostałymi zielonymi herbatami.
Wiele osób traktuje matchę jako zdrowy energetyk lub zamiennik kawy. Zawarta w matchy kofeina pobudza ale obecność L-teaniny, aminokwasu o właściwościach relaksujących, łagodzi i wydłuża jej działanie. Po wypiciu matchy uzyskujemy więc efekt “czujności,” który, w przeciwieństwie do kawy, utrzymuje się przez kilka godzin i nie kończy się gwałtownym załamaniem.
Przygotowanie matchy jest niezwykle proste. Na ciepło matchę najlepiej przygotować w czarce przy pomocy chasenu czyli bambusowej miotełki. Pozwala ona uzyskać charakterystyczną piankę na powierzchni gotowej matchy. Na zimno wystarczy wsypać ją do butelki z zimną wodą i energicznie wstrząsnąć. Tutaj możesz obejrzeć krótki film o przygotowywaniu matchy przez Hitomi Saito, założycielkę Moya Matcha.
Moya Matcha to najwyższej jakości organiczna matcha uprawiana w regionie Uji w Japonii. Jej szczególne właściwości, w tym charakterystyczny, żywy kolor, biorą się ze starannie przestrzeganych, tradycyjnych metod produkcji.