Zieloną herbatę zdecydowanie można zaliczyć do grupy tzw. „superfoods” – pożywienia o wielu wyjątkowych właściwościach dla zdrowia. Pełna witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B, A, C, magnez, żelazo, wapń, stanowi nieoceniony dodatek codziennej diety. W dodatku jest ona w pełni roślinna, naturalna i bezglutenowa. Regularne spożycie zielonej herbaty ma zbawienny wpływ na cerę, poziom cholesterolu, zdolność do koncentracji oraz wiele innych aspektów ciała i umysłu. Co jednak, jeśli spożycie zielonej herbaty jest nieco zbyt wysokie? W jakich ilościach spożywać zieloną herbatę tak, aby cieszyć się pełnią jej prozdrowotnych właściwości?
Po pierwsze: czy to w ogóle możliwe, by pić zbyt dużo zielonej herbaty?
Niestety możliwe. Co za dużo, to niezdrowo – zielona herbata nie jest wyjątkiem od tej reguły. Herbaciane listki są pełne substancji, które w odpowiedniej dawce mają niezwykle korzystny wpływ na zdrowie. Możliwe jest jednak ich „przedawkowanie”, które może skutkować nieprzyjemnymi efektami ubocznymi. O jakich substancjach tu mowa?
Kofeina
Kofeina w umiarkowanych ilościach przyjemnie pobudza i poprawia koncentrację. Jednak przyjęcie zbyt dużej dawki u niektórych osób skutkuje m.in. bezsennością, podwyższonym ciśnieniem, zaburzeniami rytmu serca, drżeniem rąk albo rozdrażnieniem. Na zbyt wysoką dawkę zawartej w herbacie kofeiny powinny uważać szczególnie kobiety w ciąży. Dla zdrowej osoby dorosłej dzienna zalecana dawka kofeiny nie powinna przekraczać 400mg. Aby uniknąć przekroczenia tej wartości, nie powinno się spożywać więcej niż 10 filiżanek tradycyjnej zielonej herbaty (senchy) oraz 5g herbacianego proszku w przypadku spożywania matchy. Jest to jednak wartość przybliżona. Zalecana dzienna ilość spożycia zielonej herbaty różni się zależy również od tego, jaka jest czyjaś masa ciała oraz wrażliwość na kofeinę.
Katechiny
Katechiny to związki chemiczne z grupy polifenoli, będące niezwykle silnymi przeciwutleniaczami. Ich właściwości antyoksydacyjne efektywnie zwalczają wolne rodniki i mają działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe oraz antykancerogenne. W zbyt dużych ilościach mogą czasem utrudnić wchłanianie żelaza z pożywienia lub wypłukiwać z organizmu elektrolity. Na zbyt dużą ilość zielonej herbaty powinny więc szczególnie uważać osoby narażone na niedobory żelaza lub odwodnione. Wskazówka: najlepiej wypić zieloną herbatę 2h po posiłku, dzięki czemu nie spowolni przyswajania wymienionych substancji.
Regularne spożycie 2-5 filiżanek zielonej herbaty dziennie to jeden z najlepszych prezentów, jakie możesz sprawić swojemu organizmowi. Jednak, jak ze wszystkim, również tu najważniejszy jest umiar. Na zdrowie!