Może również nie być oczywistym, w jak wielu obszarach życia Japończyków da się zaobserwować herbaciane wpływy. Poczucie estetyki, kulturowy kompas moralny, wierzenia religijne, różnorakie dziedziny sztuki, poczucie sensu istnienia- każdy z tych życiowych aspektów był przez stulecia kształtowany przez coś, co dziś w naszej kulturze uznawane jest jedynie za smaczny napój. „W rzeczy samej zdziwi to człowieka z zewnątrz, któremu wyda się, że to tylko wiele hałasu o nic. Cóż za burza w filiżance, rzec można”- pisze Kakuzo Okakura (1863 – 1913). Jest to autor swoistej herbacianej biblii- „Księgi herbaty”, powstałej w 1906 roku- oraz wyznawca życiowej filozofii zwanej „herbatyzmem”. Rzeczywiście- koncept wręcz religijnego kultu wokół „zwyczajnego” napoju wydaje się być abstrakcyjny. Jednak przytaczając myśli Okakury zawarte w jego najwybitniejszym dziele- właśnie w „Księdze herbaty”- spróbujemy nieco ten koncept przybliżyć i wyjaśnić jego sens.

Kolejną z nauk, którą można zaczerpnąć z filozofii herbatyzmu, jest większa tolerancja oraz zrozumienie wobec drugiego człowieka. Ceremonia herbaciana- tak ważny rytuał dla każdego, kto utożsamia się z kulturą Japonii- jest bowiem wielopokoleniową tradycją, która nie zna podziału na klasy. Zapach herbaty zawsze „nasycał ściany wykwintnych bogaczy, docierał pod strzechy biedaków”. Herbata była więc społecznym spoiwem, elementem wspólnym każdego z obywateli- bez względu na status społeczny czy majątkowy. Była więc elementem budującym poczucie solidarności i wspólnoty; prezentowała sobą „prawdziwego ducha wschodniej demokracji, czyniąc wszystkich swoich wyznawców arystokratami smaku”. Do dziś można ją więc traktować jako odejście od uprzedzeń i klasizmu, jako dowód na to, że każdy, bez względu na pochodzenie, zasługuje na odrobinę piękna.
Herbata może być tylko herbatą. Jednak ona i rytuały wokół niej mogą być również skarbnicą wartości i najcenniejszych lekcji. W końcu sami decydujemy o tym, jakie znaczenie nadamy otaczającym nas w życiu elementom. My, na przykład, zakochaliśmy się w herbacie po uszy- stała się naszą pracą, pasją, miłością. Zakochaj się wraz z nami!
