Miłośnicy zielonej herbaty sięgają po nią z wielu powodów. Jest niezwykle silnym antyoksydantem, przyspiesza metabolizm, pobudza i poprawia koncentrację. Niektórzy wahają się jednak przed sięgnięciem po herbaciany napar z obawy przed odwodnieniem organizmu. Czy zielona herbata może odwadniać organizm tak samo jak napary ziołowe lub kawa?
Co to jest odwodnienie?
Ludzki organizm składa się w około 70% z wody, a nawadnianie to jeden z kluczowych sposobów na utrzymanie gospodarki wodnej w normie. Przyczynami odwodnienia mogą być osłabienie, zawroty głowy, ospałość, chroniczne zmęczenie, osłabione włosy, skóra i paznokcie. Nic dziwnego, że każdy chce się upewnić co do równowagi gospodarki wodnej swojego ciała. Produkty odwadniające to np. niektóre moczopędne zioła oraz kawa spożywana w za dużych ilościach.
Zielona herbata a odwodnienie
Wiele rodzajów zielonej herbaty, podobnie jak kawa, yerba mate i guarana, zawiera kofeinę. Napar z herbaty liściastej ma jej o ponad połowę mniej niż porcja kawy, a sproszkowana zielona herbata matcha o ok.10% mniej niż kawa. Kofeina spożywana w dużych ilościach może działać moczopędnie i powodować częste wizyty w toalecie, co równa się odwodnieniu. Jednak wszystko jest dla ludzi. Wystarczy nie przekraczać zalecanej maksymalnej dobowej dawki, wynoszącej 400mg dla zdrowej osoby dorosłej, aby nie musieć obawiać się odwodnienia. Oprócz tego warto pamiętać o piciu wody mineralnej – od 1 do 2l dziennie.
Jak zapobiec ryzyku odwodnienia za sprawą zielonej herbaty?
Jedynym składnikiem zielonej herbaty, który może być potencjalnie odpowiedzialny za odwodnienie organizmu, jest zawarta w niej kofeina (w przypadku herbaty zwana teiną). Jeśli ktoś wyjątkowo boi się zaburzenia gospodarki wodnej lub jest na nią podatny, warto zminimalizować to ryzyko poprzez wybór rodzaju zielonej herbaty o niskiej zawartości kofeiny. Takimi herbatami są hojicha i kukicha. Hojicha to rodzaj zielonej herbaty, której produkcji towarzyszy proces prażenia herbacianych listków. Dzięki takiemu procesowi hojicha charakteryzuje się nie tylko dymnym, orzechowym aromatem, ale także minimalną zawartością teiny. Kukicha to natomiast herbata, w której skład, zamiast listków krzewów herbacianych, wchodzą ich łodyżki i gałązki. Te natomiast cechują się lekko obniżoną zawartością teiny. Itadakimasu (po japońsku – na zdrowie)!