Historia herbaty w Japonii
W Japonii, na półkach sklepowych, w domach i restauracja króluje zielona herbata. Nie jest to jedyna herbata produkowana w tym kraju, ale zdecydowanie ciesząca się największą popularnością, nie tylko jako towar eksportowany. Japończycy najczęściej sięgają po japońską zieloną herbatę. Historia tego napoju sięga najprawdopodobniej VIII wieku, kiedy nasiona tej rośliny przywieziono z Chin. Następne zapisy o herbacie pojawiają się w 1191, a w 1211 roku powstał pierwszy japoński traktat o herbacie, który promował jej zdrowotne właściwości. Z czasem ten napój stał się codziennością, a dla niektórych stylem życia. Pojawiło się więcej rodzajów herbat z Japonii, herbata będzie miała inny smak w zależności od pory zbioru, obróbki po zerwaniu oraz sposobu przygotowania. Obecnie najczęściej pitą japońską herbatą jest sencha, najbardziej znana zielona herbata na świecie.
Rodzaje herbat z Japonii
Co wyróżnia japońskie herbaty wśród tych z Indii czy Chin? Na pewno sposób ich obróbki po zerwaniu. W Chinach herbaty są suszone na wokach, podczas gdy w Japonii robi się to za pomocą pary wodnej. Dzięki temu listki są bardziej zielone, szybciej się zaparzają, mają więcej właściwości i delikatniejszy smak. Niektóre herbaty takie jak matcha czy gyokuro są uprawiane w specjalny sposób. Ich krzewy są zacieniane na 2-3 tygodnie przed zbiorami, dzięki temu rośliny wytwarzają więcej chlorofilu i wartościowych substancji odżywczych. Ze względu na skomplikowany proces produkcji, matcha i gyokuro są droższe, ale uważa się je za najlepsze herbaty z Japonii. Na pierwszy raz z japońską zieloną herbatą, warto spróbować popularnej senchy, to bardzo znana herbata, charakteryzująca się trawiastym i świeżym smakiem. Dla osób szukających herbat o mniejszej zawartości kofeiny odpowiednia będzie hojicha, prażona zielona herbata o orzechowo dymnym smaku i słodkim aromacie lub kukicha, która zrobiona jest w większości z łodyżek krzewu herbacianego, a jej smak jest wyjątkowo delikatny. Herbatą często spotykaną w japońskich restauracjach jest genmaicha. Do jej suszu dodaje się prażonego ryżu, co sprawia, że pachnie lekko popcornem, a w smaku jest słodkawa.
Najpopularniejsza herbata w Japonii
Poza wcześniej już wspominaną senchą, japończycy piją dużo banchy. Bancha to japońska zielona herbata z późniejszych zbiorów, którą często nazywa się codzienną. Jedną z popularniejszych herbat z Japonii jest matcha, to sproszkowana zielona herbata uprawiana metodą zacieniania krzewów. Choć można spotkać matchę z Korei lub Chin, to ta z kraju kwitnącej wiśni cieszy się największym uznaniem. Pijąc matchę, w odróżnieniu od naparu, spożywa się całe liście herbaty, pełne zdrowotnych właściwości i intensywnego smaku. To matchy używa się w japońskiej ceremonii herbacianej, która liczy już sobie około kilkuset lat. Sztukę parzenia matchy stale się udoskonala, a sami mistrzowie ceremonii szkolą się przez wiele lat w specjalnych szkołach.
Wykorzystanie zielonej herbaty
Wiele osób zna najlepsze herbaty z Japonii nie przez sam napar, ale przez słodycze, napoje czy kosmetyki. Zielona herbata ze względu na swój charakterystyczny smak, piękny zapach i wiele właściwości jest wykorzystywana w wielu produktach. W samej Japonii ciężko nie napotkać słodyczy, lodów, ciast i kremów o smaku matchy lub zielonej herbaty. Jej wytrawny smak świetnie pasuje do kremowych, słodkich deserów. Sproszkowaną herbatę matcha łatwo dodać do deserów, najlepiej sprawdzi się do tego Matcha Codzienna z drugiego i trzeciego zbioru, która nie tylko nada pięknego koloru, ale niepowtarzalnego smaku. Zobaczcie przepis na sernik z matchą, matcha tiramisu i chlebek bananowy. Wszystkie są pyszne i wprowadzają japoński powiew świeżości na tle tradycyjnych deserów.