Czym jest kukicha?
Japońska zielona herbata kukicha na początku może dziwić. Występujące w jej nazwie słowo kuki oznacza gałązkę. I z tego właśnie powstaje ta zielona herbata, z łodyżek krzewu herbacianego. Ale jak to, zielona herbata z łodyżek? Przywykło się do picia herbaty liściastej z listków, więc kukicha potrafi mile zaskoczyć. Charakterystyczna dla japońskiej zielonej herbaty goryczka bierze się właśnie z listków, dlatego napar z kukichy jest delikatny, słodkawy z nutami piątego smaku umami. Moya Kukicha jest uprawiana na uprawie organicznej na japońskiej wyspie Kiusiu. Na koniec jest lekko podprażana, co zapewnia jej intensywny aromat. To jedna z niewielu zielonych herbat, którymi mogą się cieszyć również dzieci i kobiety w ciąży, ze względu na umiarkowaną ilość kofeiny.
Historia kukichy
Ta japońska zielona herbata została wymyślona w regionie Uji, gdzie po oddzieleniu i sprzedaży wartościowych pąków oraz liści herbacianych, rolnicy parzyli dla siebie herbatę z tego, co zostało, czyli z łodyżek herbaty. Do dzisiaj kukicha może kojarzyć się z wiejską herbatą, właśnie ze względu na swoją historię. Stopniowo zyskiwała ona coraz większą popularność i dzisiaj wiele osób sięga po tę wyjątkową japońską zieloną herbatę nawet codziennie. Dzisiaj kukichę śmiało można połączyć pod ruchem zero waste, ponieważ dzięki niej, ponieważ żadna część herbacianego drzewka się nie marnuje, a sceptyków mogą przekonać właściwości zdrowotne łodyżek. Sklep online Moya to miejsce, w którym zaopatrzysz się w kukichę i poznasz na własnej skórze jej delikatny smak i zdrowotne właściwości.
Właściwości kukichy
Brak listków wcale nie wpływa negatywnie na właściwości zielonej herbaty kukichy. Jako że fotosynteza nie zachodzi w łodyżkach herbaty, jest tam więcej L-teaniny, która relaksująco wpływa na ludzki organizm. Kukichę mogą pić dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży, ze względu na jej niewielką zawartość kofeiny. Ponieważ większość wartości odżywczych i kofeiny mieści się w liściach herbaty, jej gałązki mają ich mniej. Na tym nie kończą się zalety tego naparu. Zielona herbata kukicha to źródło antyoksydantów spowalniających procesy starzenia. Polecana jest także na diecie makrobiotycznej, ponieważ działa neutralizująco na zakwaszenie organizmu. Regularne picie kukichy pomoże utrzymać prawidłowy poziom cukru w organizmie oraz utrzymać zdrowe zęby i dziąsła.
Jak przygotować herbatę kukichę?
Aby uzyskać łagodny, lekko kwiatowy smak kukichy i jej piękny jasnozielony kolor, należy pamiętać o odpowiedniej metodzie parzenia. Kukichę jak większość herbat liściastych można parzyć kilkakrotnie. Najważniejsza w trakcie przygotowania jest temperatura woda, powinna ona wynosić od 70 do 80 stopni. Wystarczy ok. 2-3 g herbacianego suszu na 150 ml wody. W upalne dni warto spróbować kukichy zaparzonej na zimno w formie herbacianego cold brew. Należy wtedy Przygotowana w ten sposób herbata przyniesie orzeźwienie, nawodnienie i wciąż będzie źródłem zdrowotnych właściwości.
Sprawdź również nasz przepis na Cold Brew z herbatą kukicha.