Co przychodzi Wam do głowy, kiedy myślicie o miodzie? Na pewno kwiaty, pszczoły, wiosna, kanapki na dobrym pieczywie i… czarka świeżo przygotowanej matchy? Tak, dobrze przeczytaliście, matcha i miód to doskonałe, słodko-goryczkowe połączenie, które postanowiliśmy zamknąć w szklanym słoiku. Organiczna, sproszkowana zielona herbata Moya Matcha Codzienna i również organiczny miód wielokwiatowy tworzą niebanalny miks smaków, w którym łatwo jest się zakochać. Z dalszej części wpisu dowiecie się, jak powstaje miód organiczny i jakie są jego właściwości.
Miód z matchą – do czego pasuje?
Moya Matcha Honey ma gęstą konsystencję i pachnie kwiatami. Jego słodycz przełamuje delikatna goryczka matchy z drugiego i trzeciego zbioru, dlatego pasuje:
- do słodzenia herbat i naparów
- na chrupiące tosty i słodkie kanapki – np. z ricottą (KLIKNIJ I ZOBACZ PRZEPIS)
- jako dodatek owsianek, placków i deserów
Miód z matchą – jak powstaje naturalny organiczny miód?
Uprawa organiczna to taka, na której nie użyto środków pomocniczych, np. pestycydów i regulatorów wzrostu. Aby rośliny mogły w naturalny, niespieszny sposób rosnąć i użyczać swego pyłku pracowitym pszczołom. Produkcja organicznego miodu wymaga dużej staranności i uwagi, ponieważ owadom trzeba zapewnić wystarczająco szeroki dostęp do organicznych roślin. Miodem organicznym nazywa się czasem również miód naturalny, zebrany z pasieki. Są to jednak pojęcia określające dwie różne, ale nie wykluczające się cechy.
Miód Moya Matcha spełnia oba te wymagania, gdyż jest zbierany prosto z pasieki. Po zbiorach jest przechowywany w specjalnych zbiornikach, aby kawałki wosku w swoim czasie mogły wypłynąć na powierzchni, a potem zostać usunięte. Następnie surowy, oczyszczony z wosku miód przekłada się do beczek. Aby połączyć go z matchą, beczki podgrzewa się do temperatury o maksymalnej wysokości 40 stopni. Wyższa temperatura pozbawiłaby oba składniki – miód i matchę – swoich wspaniałych, zdrowotnych właściwości. Przy produkcji naturalnego miodu ważne jest, aby ograniczyć wszelką obróbkę do koniecznego minimum.
Miód organiczny – jakie warunki trzeba spełnić?
Uprawy organiczne co roku są audytowane przez oficjalne służby odpowiadające za organiczne rolnictwo. Aby otrzymać organiczny certyfikat i umieścić zielony listek na opakowaniu, muszą zostać spełnione określone warunki:
- brak nieorganicznych upraw, gęstej zabudowy i fabryk w promieniu 3 kilometrów, co oznacza, że ule znajdują się w gęstych lasach wśród organicznych roślin
- pszczoły nie mogą być dokarmiane w okresie zimowym, chyba że używa się organicznego syropu cukrowego
- ule nie mogą być plastikowe, jedynie drewniane
- pszczoły można leczyć tylko organicznymi preparatami
Właściwości naturalnego miodu
Naturalny miód, podobnie jak matcha, jest bardzo zdrowy. Wśród najbardziej znanych właściwości miodu wymienia się:
- działanie antybakteryjnie
- wsparcie organizmu w trakcie przeziębienia
- wzmocnienie systemu odpornościowego przy regularnym spożywaniu
Połączenie tych dwóch składników, to nie tylko uczta dla kubków smakowych, to również zdrowy dodatek do codziennej diety.